mapka
Česky English Deutsch
GRAFIA, s.r.o.
Budilova 4
301 00 Plzeň
Tel./fax:+420 377 227 701
E-mail: info@grafia.cz

 
 

Myslíme si...

Je mytí oken důležitější než vzdělávání?
(aneb Umytá okna nás z krize nevyvedou...)

Elektřina, stavebnictví, potraviny, hospody.... Všichni podnikající se budou radovat, pokud dojde ke snížení sazby DPH právě u výrobků či služeb v jejich oboru.
Z levnějších cen se pochopitelně budou radovat i zákazníci, kteří zvýšeným nákupem rozhýbou zamrzlý trh.
Je zajímavé, z jakých oborů přichází návrhy na zlevnění daňové sazby či odpuštění DPH vůbec, byť jen na čas.
Jako zástupce vzdělávací instituce, která se vzdělávání dospělých věnuje již 16 let, s pocitem bezmoci sleduji, jak DPH v našem oboru ovlivňuje příležitosti na trhu a směruje zákazníky vzdělávacího trhu jedním směrem - do školství.
Proč?
Před poslední úpravou zákonných sazeb DPH se některým oborům povedlo zalobbovat, a tak jim snížená sazba zůstala. U komerčních vzdělávacích institucí se toto nepovedlo. Možná proto, že jejich celkové obraty neovlivňují státní rozpočet, a tak zákonodárcům připadají nedůležité, možná proto, že i zákonodárci si stále myslí, že vzdělávání = školství. Tato jednoduchá rovnice je vyjádřena i v názvu ministerstva, které je ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy. Proč není ministerstvem vzdělávání, přestože často zasahuje do praxe „neškolských" vzdělávacích institucí, bůh suď. Možná by i tato formální změna lépe pomohla pochopit zákonodárcům, jak široký pojem vzdělávání opravdu je.
Se sazbou DPH je to zřejmě podobné. Při poslední úpravě zákona o DPH vzdělávací kurzy vypadly ze snížené sazby (tehdy 5%), neboť vzdělávání je přece komerční produkt jako každý jiný(!). Je v obecném povědomí, že školy až na výjimky nejsou pláci DPH, a tedy se jich sazba za „službu vzdělávání" vlastně netýká. Nadto většina škol komerční kurzy nepořádá. Jistě, některé výjimky ve vzdělávacím procesu jsou od DPH osvobozeny - např. rekvalifikace dle zákona o zaměstnanosti a kurzy jazykovek s právem státní zkoušky, nicméně většiny komerčně organizovaných kurzů se netýká ani sazba snížená (přestože v ní najdeme vyjmenované třeba takové perly, jako je „Služby mytí oken prováděné v domácnostech").
Znamená to snad, že zákonodárci považují mytí oken za prospěšnější činnost, než je mimoškolní vzdělávání dospělých?
Nevěřím. Myslím spíš, že se stalo, že při projednávání snížených sazeb či osvobození od daně se na mimoškolní vzdělávání zapomnělo a termín „vzdělávání" byl jaksi „logicky" zařazen pod školství.
Možná právě v době krize je šance konečně napravit toto opomenutí, které znevýhodňuje zajímavou skupinu vzdělavatelů oproti školním institucím - a paradoxně i oproti živnostníkům s minimálním obratem (do milionu za rok!).
Zákazník na trhu, který se chce individuálně vzdělávat - a cena pro něj hraje podstatnou roli, zcela automaticky volí kurz levnější - a v této chvíli téměř 20% navýšení ceny může znamenat i omezení výběru. Připravuje se tak o volbu z nabídky větších zavedených vzdělávacích institucí, které svým obratem a počtem zaměstnanců zaručují stabilitu a kvalitu vzdělávacích programů a které většinou investují do rozvoje kvalitních kurzů i svých lidí (a díky počtu zaměstnanců či obratu nad 1 milion ročně jsou povinni se přihlásit jako plátci DPH). Právě tyto instituce jsou často autorem a realizátorem progresivních vzdělávacích programů, které školská zařízení realizovat nemohou - a živnostníci ani nezkusí nabídnout.

V době krize, kdy finální cena často rozhoduje o realizaci nákupu, je takto „neviditelnou rukou trhu" daleko více zúžena možnost výběru a poškozován zákazník i trh.
Chceme-li skutečně pomoci nejen okamžitému rozhýbání spotřebního kolotoče, ale i výchově a celoživotnímu vzdělávání spotřebitelů, je nulová či alespoň snížená sazba u VŠECH vzdělávacích kurzů a s tím spojených služeb prvním krokem na této dlouhé cestě.

Mgr. Jana Brabcová, jednatelka Grafia, s.r.o. a krajský koordinátor AIVD

1. 2. 2009

 

 


31 let


 Buďte s námi ve spojení

najdete nás na facebooku

linkedinlogo

Aktuality

 

Víkend otevřených ateliérů

svátek umění v Plzni a okolí

se koná 28. a 29. září 2024

Fotogalerie z r. 2023 a další informace na webu

otevreneateliery.cz

otevřené ateliéry logo

 

 Akreditované rekvalifikační kurzy

Přihlášky on-line

 

Kvalifikační kurz pro pracovníky v sociálních službách (.pdf)

Termín: 29. 4. - 25. 6. 2024

Termín: 30. 9. - 26. 11. 2024

Digitální gramotnost

Termín: 13. 5. - 31. 5. 2024

Lektor dalšího vzdělávání

Termín: 30. 4. - 28. 6. 2024


Zkoušky z profesních kvalifikací

Přihlášky on-line


 

Erasmus+

Startujeme projekt Erasmus+

s názvem Learning Forward 21

Více informací 

 


 

soubor logo_Mamma_friendly.jpg

MAMMA/PARENT FRIENDLY

Registrujte svoji firmu a získejte prestižní ocenění!

Více: ZDE


 

soubor klic_na_hlavickuS.png

Veletrh práce a vzdělávání proběhne 30. 1. 2025 v TJ Lokomotiva Plzeň
 
Informace a fotky z 30. 1. 2024
na webu akce  
 
 
 
 
 

Žena Regionu

děkujeme, že jste podpořili Grafia, s.r.o. hlasováním pro její jednatelku, Mgr. Janu Brabcovou, v soutěži Žena regionu.

žena regionu

 


Ocenění českých podnikatelek 2017: Jednatelka společnosti Grafia s.r.o., paní Mgr. Jana Brabcová, získala 2. místo v kategorii Malá společnost. Blahopřejeme a máme radost!
Tým Grafia, s.r.o.

 

ocenění podnikatelek


Vizionáři 2016: Grafia získala Čestné uznání za inovativnost, ekonomický a společenský přínos ve svém oboru: soubor Vizionáři_na web_menší.jpg

 


Hledáme LEKTORY!!!

Lektor AJ, NJ

Lektor PC dovedností

Lektor komunikačních dovedností

Lektor kurzů v oblasti kvality

Více informací: ZDE
nebo kurzy@grafia.cz

 

 


 
 
Tel./fax: +420 377 227 701
E-mail: info@grafia.cz
© GRAFIA, s.r.o. 2012
Budilova 4, 301 21 Plzeň