mapka
Česky English Deutsch
GRAFIA, s.r.o.
Budilova 4
301 00 Plzeň
Tel./fax:+420 377 227 701
E-mail: info@grafia.cz

 
 

Z médií

soubor Loga_pro_OPEN_DOOR_web.jpg

Český rozhlas Plzeň, 1.10.2012
poslechněte si -  Zprávy 1.10.2012


Jazykový projekt OPEN DOOR NJ bude vzdělávat firmy na Plzeňsku
v odborné němčině

Tisková zpráva, 1. 10. 2012 

 

Důležitost němčiny jako komunikačního jazyka firem je v západních Čechách nesporná. Analýzy potvrdily, že přestože je znalost angličtiny vnímána jako standard, němčina je pro firmy více než pouhou konkurenční výhodou.

Z tohoto důvodu v současné době probíhá v Plzeňském kraji unikátní projekt OPEN DOOR - odborná němčina v Plzeňském kraji, který nabízí zaměstnavatelům na Plzeňsku vytvoření výukových modulů odborné němčiny vycházejících z podnikové praxe. Jako bonus mohou spolupracující podniky zasáhnout do tvorby učebních materiálů tím, že definují témata a oblasti, ve kterých potřebují své zaměstnance v němčině v dané oblasti vzdělat. Realizátorem projektu je plzeňská společnost Grafia, s.r.o., která má v oblasti jazykového vzdělávání bohaté zkušenosti a čerpá mj. z úspěšného analogického projektu, který realizovala před několika lety v anglickém jazyce. Projekt měl velký úspěch a na jeho základě se zrodila myšlenka na obdobný projekt německý.

Německý Open Door je však unikátní, jde si svou vlastní cestou, nekopíruje svého staršího anglického bratra a je obohacen o e-learningové prostředí. 

 

Hlavním cílem projektu je vytvoření učebních materiálů pro výuku odborné němčiny v osmi oblastech, a to nejen učebnic a slovníků, ale především videí z praxe. Díky tomu pak výuka probíhá přesně na míru a dochází tak nejen ke zvýšení konkurenceschopnosti spolupracujících podniků, ale také ke zvýšení kvality a uplatnitelnosti jejich zaměstnanců na trhu práce.

 

„Praxe je taková, že jsme na základě průzkumu a analýzy potřeb podniků stanovili osm oblastí jazykových modulů, ve kterých odborné německé výukové materiály vznikají. V každé z těchto oblastí s námi spolupracuje několik firem z Plzeňského kraje, které nám definují nejčastější témata z praxe, ve kterých se zaměstnanci ocitají a potřebují komunikovat v němčině, a my na základě těchto informací sestavíme v každé zpracované oblasti témata 20 lekcí,“ říká Tereza Cihlová, odborná manažerka projektu. „Kromě obvyklé obchodní a administrativní němčiny jsme do projektu začlenili také specializovanou němčinu pro technické obory, například modul Automotive, ale i strojírenství a elektrotechniku,“ popisuje Milada Kolářová z pořádající společnosti Grafia. „Dále nechybí ani hotelová a logistická němčina a také modul Zdravotnictví a pečovatelství,“ dodává Kolářová.


Praktický jazyk a reálné situace

Jak již bylo zmíněno, každý jazykový modul bude obsahovat 20 lekcí. Autoři výukových materiálů – odborníci v dané oblasti – vytvoří ve spolupráci s kooperujícícmi podniky moderní výukové materiály – skripta a videonahrávky situací z praxe, metodické příručky pro lektory a slovníčky. V materiálech bude kladen důraz na užití aktuálního živého jazyka, který vychází z praxe. Následně se vše otestuje v pilotních jazykových kurzech se zástupci spolupracujících podniků, během kterých bude průběžně docházet k finálnímu doladění výukových materiálů.
„V kurzech projektu OPEN DOOR - odborná němčina v Plzeňském kraji bude kladen velký důraz na konverzaci a rozšíření slovní zásoby, která bude vycházet výhradně z praxe a z reálných situací,“ vysvětluje Tereza Cihlová. „Základem je výuka odborných frází a slovních obratů pro plynulou a srozumitelnou komunikaci. Cílem je, aby studenti kromě nových znalostí nabyli také sebedůvěru a jistotu, že jsou v běžných situacích ve svém pracovním životě schopni reagovat fundovaně i v němčině a poradit si ve všech situacích."

"Třešničkou na dortu v tomto projektu je tvorba výukových DVD ve všech modulech, která budou natáčena s herci – rodilými mluvčími z německy mluvících zemí – přímo v autentických prostorách podniků spolupracujících s námi na projektu v tom konkrétním modulu. Ka každé kapitole ve všech osmi modulech tak bude natočeno několik videí, která budou představovat reálné situace z praxe. Videa tak budou motivovat studenty k dalšímu seberozvoji, neboť uvidí praktické uplatnění jazyka přímo v autentickém prostředí podniků a firem,“ dodává Cihlová.


Užitečný e-learning

Materiály k jednotlivým tématům budou převedeny také do e-learningové podoby.

E-learningové vzdělávací programy mohou být využity samostatně pro individuální samostudium, nebo jako podpora klasických prezenčních kurzů.

 

E-learning hraje důležitou úlohu i z pohledu rovného přístupu ke vzdělávání, neboť k webu se vzdělávacím programem bude možno přistupovat odkudkoliv a bude tak umožněno vzdělávání i v lokalitách, kde se prezenční kurzy nekonají nebo je pro účastníky problematické dojíždění.  

 

Absolventi se uplatní i v zahraničí

Absolventi kurzů se lépe uplatní nejen v českých firmách s německými zákazníky, ale samozřejmě i v zahraničí - ve všech německy mluvících zemích. Projekt je šancí, jak se mohou připravit na nastupující globalizaci pracovního trhu. Často právě jazykové schopnosti člověku zachrání pracovní místo nebo mu pomohou snáze získat nové. Podnikům na druhou stranu jazykově vybavení zaměstnanci takříkajíc přihrají zahraniční klienty.


Přínos i pro lektory
 

Lektoři němčiny, kteří se do projektu zapojí, budou po jeho absolvování připraveni vyučovat odborný jazyk v podnicích a zároveň zaučovat další kolegy k výuce tohoto typu. Projekt bude přínosný i pro ně, neboť si výrazně rozšíří své kompetence. Ať už jde o hlubší znalost potřebných odborných témat, frazeologie a specifické slovní zásoby, nebo o práci s IT technologiemi a multimediální technikou.


„Jazykoví lektoři se většinou rekrutují z absolventů pedagogických či filozofických fakult, kde je při studiu kladen důraz zejména na zvládnutí jazykových dovedností,“ říká Milada Kolářová. „Pokud svou praxi realizují pouze ve školách, podnikové prostředí je pro ně cizí. Z odborných témat znají jen některá, spíše pak ta administrativně-obchodní.“


Zároveň humanitně orientované VŠ dodnes nekladou dostatečný důraz na užívání multimediální techniky a IT technologií. Vzhledem k užívání e-learningu a videosekvencí se lektoři nenásilnou formou seznámí i s moderními pomůckami pro výuku. Projekt pro ně bude znamenat i metodickou oporu pro zatraktivnění jazykové výuky a pro začlenění výuky odborného jazyka do vlastní praxe.

 

Co se děje v projektu nyní?

Aktuálně již probíhá tvorba textových podkladů, na jejichž základě budou postupně vznikat již zmíněné videonahrávky a e-learningové moduly. Pilotní výuka ve všech oblastech začne od září dalšího roku.

 

Firmy se mohou hlásit ke spolupráci

Společnosti, které možnost spolupráce na projektu zaujala, se stále mohou hlásit ke spolupráci prostřednictvím e-mailu cihlova@grafia.cz. Co tím získají? Možnost ovlivnit obsah připravovaných výukových materiálů, bezplatné pilotní kurzy odborné němčiny pro své zaměstnance, kvalitní PR ve formě mediální publicity, možnost natáčení videa na jejich pracovišti s uvedením názvu firmy v titulcích a na webu a mnoho dalšího.

 

Projekt OPEN DOOR – odborná němčina v Plzeňském kraji (CZ.1.07/3.2.02/03.0021) je financován z Evropského sociálního fondu prostřednictvím OP VK a ze státního rozpočtu ČR.Další informace:

Ing. Tereza Cihlová

odborná manažerka projektu

Grafia, s.r.o.

Budilova 4

301 21 Plzeň

mobil: +420 774 484 868

e-mail: cihlova@grafia.cz


31 let


 Buďte s námi ve spojení

najdete nás na facebooku

linkedinlogo

Aktuality

 

Víkend otevřených ateliérů

svátek umění v Plzni a okolí

se koná 28. a 29. září 2024

Fotogalerie z r. 2023 a další informace na webu

otevreneateliery.cz

otevřené ateliéry logo

 

 Akreditované rekvalifikační kurzy

Přihlášky on-line

 

Kvalifikační kurz pro pracovníky v sociálních službách (.pdf)

Termín: 29. 4. - 25. 6. 2024

Termín: 30. 9. - 26. 11. 2024

Digitální gramotnost

Termín: 13. 5. - 31. 5. 2024

Lektor dalšího vzdělávání

Termín: 30. 4. - 28. 6. 2024


Zkoušky z profesních kvalifikací

Přihlášky on-line


 

Erasmus+

Startujeme projekt Erasmus+

s názvem Learning Forward 21

Více informací 

 


 

soubor logo_Mamma_friendly.jpg

MAMMA/PARENT FRIENDLY

Registrujte svoji firmu a získejte prestižní ocenění!

Více: ZDE


 

soubor klic_na_hlavickuS.png

Veletrh práce a vzdělávání proběhne 30. 1. 2025 v TJ Lokomotiva Plzeň
 
Informace a fotky z 30. 1. 2024
na webu akce  
 
 
 
 
 

Žena Regionu

děkujeme, že jste podpořili Grafia, s.r.o. hlasováním pro její jednatelku, Mgr. Janu Brabcovou, v soutěži Žena regionu.

žena regionu

 


Ocenění českých podnikatelek 2017: Jednatelka společnosti Grafia s.r.o., paní Mgr. Jana Brabcová, získala 2. místo v kategorii Malá společnost. Blahopřejeme a máme radost!
Tým Grafia, s.r.o.

 

ocenění podnikatelek


Vizionáři 2016: Grafia získala Čestné uznání za inovativnost, ekonomický a společenský přínos ve svém oboru: soubor Vizionáři_na web_menší.jpg

 


Hledáme LEKTORY!!!

Lektor AJ, NJ

Lektor PC dovedností

Lektor komunikačních dovedností

Lektor kurzů v oblasti kvality

Více informací: ZDE
nebo kurzy@grafia.cz

 

 


 
 
Tel./fax: +420 377 227 701
E-mail: info@grafia.cz
© GRAFIA, s.r.o. 2012
Budilova 4, 301 21 Plzeň